Karma dla psa – jej wybór obecnie to duże wyzwanie. Na rynku mamy wielki wybór różnych jej rodzajów. Każdemu właścicielowi czworonożnego przyjaciela zależy na tym, aby specjalistyczna karma nie tylko smakowała psu, ale także zawierała niezbędne składniki odżywcze i wspomagała jego rozwój. Sięgamy więc po karmę z bardzo wielu powodów-jeśli widzimy, że dotychczasowa karma nie służy naszemu pupilowi, ze względu na jego wiek, masę ciała, stan uzębienia, a także choroby. Wybierając karmę dla psa, musimy rozważyć kilka czynników. Żywność ta powinna dostarczać naszemu psiakowi odpowiednią ilość energii, a także niezbędne dla niego składniki odżywcze.

Karma dla psa ze względu na grupę wiekową

Wyróżniamy karmy dla:

-szczeniąt,

-psów dorosłych, 

-psów starszych.

Niezwykle ważne jest, aby właściciele czworonogów mieli świadomość, iż zapotrzebowanie energetyczne ich pupili zmienia się wraz z ich wiekiem. Uwzględnienie wszelkich potrzeb szczenięcia jest niezwykle ważne dla rozwoju organizmu i będzie miało wpływ na jego późniejsze funkcjonowanie. Nie należy zbyt wcześnie przestawiać szczeniaka na dietę dla psa dorosłego, gdyż może mieć to katastrofalne skutki dla jego zdrowia. Należy zatem przestrzegać progu czasowego, który zawarty jest na opakowaniach karmy, mając także na uwadze rasę psa oraz jego wielkość.

Karmy według wielkości rasy

Psy małe posiadają o wiele szybszy metabolizm niż przedstawiciele większych ras, a ich zapotrzebowanie na energię może być nawet o 60% większe. Wybierając więc pożywienie dla psów małych, trzeba szczególnie zwrócić uwagę na wysoką zawartość białka, dostarczającego energii, odpowiednią ilość kalorii przy zachowaniu niedużej porcji, a także obecność lekkostrawnych składników w diecie. W przypadku psów ras dużych, ważne jest zadbanie o ich stawy. W diecie psa powinna więc znaleźć się chondroityna i glukozamina, które to wspomagają uwodnienie chrząstki i odbudowę komórek. Ważne są także kwasy tłuszczowe wielonienasycone EPA i DHA.

Karmy dla psów chorych

Niezwykle ważne jest, aby zmienić dietę naszego pupila, gdy zachoruje. Producenci oferują szczególnie karmy dla psów, które borykają się z:

-otyłością,

-kamicą nerkową,

-niewydolnością nerek,

-cukrzycą,

-zaburzeniami jelitowo-żołądkowymi,

-chorobami wątroby, skóry, stawów i dziąseł,

-alergii,

-psów w trakcie rekonwalescencji i po operacjach, które szczególnie potrzebują zwiększonej dawki energii i substancji odżywczych.

Dobór odpowiedniej karmy jest niezwykle istotny dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania naszego pupila. Dobrze dobrany pokarm sprzyja sprawnemu działaniu przewodu pokarmowego i powoduje wydalanie regularnych, zwartych oraz dobrze uformowanych mas kałowych. Co najważniejsze-długotrwałe stosowanie specjalistycznej karmy przekłada się na witalność i zdrowie psa, dobry stan jego skóry i włosów, a także prawidłową budowę ciała i napięcie mięśni.